By  HÜSNÜ   KÖKTÜRK  -TB6BHK-   SEÇME TELSİZ LİNKLERİ  derleme ve yazıları 
husnu6tr@yahoo.com                    

1-                      Small Radio Transmitter

 I have found it to be more like 85-105 MHz. The power supply to use is 9-14 V DC   Verici  er düşük güçlü bir adet fet BF244     veya  BF245 ile çalışıyor. Devreyi önemli kılan özellik antenin direkt kollektöre değil de bobin kuplaıyla havaya gönderilmesi, ayrıca bu küçük güce rağmen modulator iki transistörle güçlü hale getirilmiş. Yazarın orijinal linki kırık gözüküyor. Bu yüzden orijinal link yazıya konmadı.

http://www.electronics-lab.com/projects/rf/004/

2-    4W  Three Stage shortwave kısa dalga universal QRP transmitter

3.5 ila 28 MHz e aradaki amatör frekanslarda çalışan QRP. Çıkış ve driver  transistörü 2SC5739 Bu transistör 60 volt  20W ve 180MHz. Elbette böyle düşük frekanslarda rahat çalışabilecek. Kollektörü plastik kablı olduğu için soğutucuya izalatör ile bağlanmıyor. Wes Hayward W7ZOI kodlu amatörün planlaması.
http://www.arrl.org/ts/info/pdf/ 0604028.pdf

3-      1W FM TRANSMITTER

Burada yenilik olarak antene seri bağlı iki adet led görüyorsunuz. Bu ledler yanarak, yani ışık vererek bir nevi indikatör vazifesi de görüyorlar
  http://kokturk66tr.50megs.com/1W-FM-telsiz.htm

4-       1 watt fm transmitter

Çok iyi bir 88-108 MHz fm verici yapmak isteyenler 4 transistörlü bu devreyi iyi incelemelidirler. Ses devresi mevcut değil. Çıkışın sadece 1 vat olup daha fazla olmaması  T2 transistörünün bobinsiz olmasından kaynaklanıyor. Gaye stabilize  frekans kararlılığı temin etmek. Devreyi kuran kararlılılık üzerinde hayli durmuş, BB139  varikap tuner veya osilatör diyotlarını da LM7805  stabilizasyon çip'iyle beslemiş, ayrıca yine BF199 osilatörü LM7809  9 volt stabilizator voltaj kaynağından besleniyor. Lakin işin zor tarafı,  Yazar bir ve ikinci tansistörleri   1 mm kalınlığında bakır yaprakla, levhayla kablayınız diyor. Aynı şekilde 3 ve 4'üncü transistörler de aynı muameleye tabi tutulacak. İlk iki kat bittikten sonra voltaj verip üçüncü kat ayarları maksimum güce ayarlanacak. Demek bir de power metreye ihtiyacımız olacak. Çıkış transistörü üzerinde de hayli uğraşılmış, özellikle 2N4427 tavsiye ediliyor. Bu bulunamaz'sa 3N3866, 2N3553, BLX65    konulabilir. Ve ilaveten de ve de  hatta 90 MHz altında çalışacaksanız BD139 kullanabilirsiniz diyor. İşte burada itirazımız ar. Niye niçin  TFK BD135/6,  BD135/10, BD135/16'lar varken BD139 kullanalım? Eskiden vaktin birliğinde ayakları altın kablama  TFK BD135'ler olurdu, da onları CB telsiz çıkış transistörü olarak kullanırdık. Demek vakti geçmemiş bu modern çağda garibanlar bu transistörü şimdi de 88-108 gibi çok yüksek frekansta çalışmaya zorluyorlar. Eğer diyor yazar, Çıkışa 2N2219 koyarsanız ancak 400 milivat alabilirsiniz . Çıkış transistörünü bir soğutucuya bağlamayı da unutmamalı.
http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2009/04/ 1-watt-fm-transmitter.jpg

5-     1.5Watt FM TRANSMITTER

One of the best circuits from Hüsnü Köktürk's circuits. Modulator from Germany. It can catches   the whisper sounds a few meters away. It can't parasitic oscillations. Use cooler for transistor 2N3866 over 9volt application. Use this device as a "whisper catcher "spy ear, but don't use this device baby control unit (this is not a medical device.) Medical devices contains crystals for bath receive and transmitter. The major aim is to keep the frequency stability. Hüsnü Köktürk devrelerinden biri. Parazit osilasyon yapmaması için özen gösterilmiş. Yapmaz da. Çıkış transistoru 12 volt altında ısınabilir, soğutucu ister. Bu cihaz fazla uzaklardan fısıltı sesleri iyi duyabilir kabiliyete sahip bir FM modulator içerir.

UYARI! Bu cihazın kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmış olabilir. Bulunduğunuz ülkenin kanunlarına bakılması tavsiye olunur. http://kokturk66tr.50megs.com/1.5w_fm_transmitter.htm

6-    2 Watt fm verici telsiz emissores emetteur zender transmitter 

2 Watt verebilen 108MHz ve daha alt frekanslar için düzenlenmiş FM verici test devresi. Verici eldeki imkanlara göre 2 Watt verebilmektedir. Uygun çıkış ve driver transistor kullanarak kolaylıkla 5 Watt elde etmek  mümkündür

Warning Uyarı: Devremiz bilimsel, eğitimsel bir çalışmanın bir parçasıdır, kullanım amacı gütmemektedir. Devreyi yapıp Kullanmak isteyenler bulundukları ülkenin telsizler ile ilgili bölümlerinin şartlarını yerine getirmek zorundadırlar. Bu konuda yabancı ülkelerdeki satışa sunulan kit ve devreler için bir döküman,  Smart kits aşağıdaki fadeyi kullanıyor

Smart kits are sold as stand alone training kits.
If they are used as part of a larger assembly and any damage is caused, our company bears no responsibility.

While using electrical parts, handle power supply and equipment with great care, following safety standards as described by international specs and regulations.

CAUTION
All the RF kits are sold for experimental and laboratory use only. Their possession and use are limited by laws which vary from state to state. Please get information about what you can or can not do in your area and stay within the legal limits. Make sure you do not become a nuisance to others with your experiments. Smart Kit has no responsibility whatsoever for any misuse of its products.
 

 

  http://kokturk66tr.50megs.com/2W-FM-telsiz.htm

7-      1.5 Watt FM zender transmitter

Çıkış yine 2N3866, güzel ve normal. Ya osilator ve driver, o nasıl yapılmış, fevkalade bir buluş, yetişin! driverde bobin yok, aman ne kolaylık. Osilator transistörü BF199 driver ise direkt kuplaj çift BF199. Yeter ki cihaz 3 Watt verebilsin. Bütün mesele burda. Peki 2N3866 3 Watt verebilecek güçte bir transistör mü? dökümanlar 1Watt ile 5 Watt arası değer gösteriyorlar.
http://www.schakelingenonline.nl/schakelingen/HF/ 2.htm

8-    2.5 Watt FM verici telsiz emissores emetteur zender transmitter

         http://kokturk66tr.50megs.com/ 2.5W-FM-telsiz.htm   

9-     3 Watt FM Telsiz verici transmitter sender emetteur emissores       
       
 
http://kokturk66tr.50megs.com/ 3W-FM-Telsiz.htm  

10-   Small Compact 1-Chip BA1404 3V FM Stereo Transmitter   Bu verici BA1404 chip kullanıyor. Lanettayin

bir chip, 18 ayaklı, aynen diğer çipler gibi, hiçbir farkı yok 1.5 volt la 3 volt arası çalışıyor, stereo stero çıkış verebiliyor. Üç volt maksimum, yanılıp ta 9-12 volt girmeyesiniz. Son yıllarda portatif ve taşınması kolay olsun diye midir nedir, el telsiz vericilerinin voltajı genellikle düşük yapılıyor. 9 ila 10 numaralı ayaklar 88-108 MHz frekans üretiyor. Birileri bu osilatöre güç kuvvetlendiri kat veya katlar ilave etmiş. İzin ve ruhsatsız kullanımının yasak olduğunu da belirtmiş. Zor bulunan bir parça 38KHz lik kristal, eminim bunu çin malı oyuncak ve ucuz araçlar içerisinden bulabilirsiniz

http://electronics-diy.com/BA1404_Stereo_FM_Transmitter.php
http://www.electrokits.com/FM-Radio-Transmitters/3V-BA1404-FM-Transmitter

11-    The'Pantek'--- The worst 3watt transmitter ever built

"Şimdiye kadar yaptığım telsizlerin en kötüsü"diye başlamış yazar, ve saymış dökmüş bu telsizin kötülüklerini, ve diyor ki ısınan transistörlere harcanan 3 watt ve üstü güce rağmen, ben havada yarım vatın üstünde güç göremedim. Söz beze gelmişse diyorum ki acizane bu tip bir vericilerle bizler  taa 1970 senesinde tanışmış ve BC108 veya 2N2219 transistörleriyle 9 volt altında teleskopik antenle birkaç kilometre ye şarkı türkü sesi göndermiştik. Engebeli, arkası gözükmeyen arazi üstünde dahi çalışıyorduk. Cihazın önemli tek kusuru frekans kaymasıydı, bu kayma el hareketlerinden de değildi, acaba transistör ısınmasından mıydı nedir bilemiyorum. Galiba  teleskopik  anteni kollektorların birine  direk bağlamamızdan kaynaklanıyordu. Bu şekil bir anten bağlama multivibrator esasını dayanan bu vericinin dengesini bozuyor ve yürüyen, merdiven sistemi bir seyir hasıl ediyordu. Bu şemadaki yeşil anten kuplaj sargısının çok doğru bir seçim olduğu kanısındayım. Böylelikle  iki transistörün gücü aynı anda antene verilmiş oluyor.  şimdi 1970 senesinde değil şu an 1909 senesindeyiz. Bunca yıl sonra yinede acemi kesiminin yapabileceği en kolay telsiz uğraşısı olabilir diyebilirim.
http://www.nrgkits.co.uk/workshop/
3_watt_tx_schematic.htm

12-     400 Watt VHF AMPLIFIER ONE GLASS TUBE 829

Hüsnü Köktürk devrelerinden. 829 cam korumalı bir lamba, dolayısıyla az soğutma ister ve lambanın içi de gözükür, Bir kızarma olursa dışardan görülür ve anında müdahale edilir. Dileyen nostalji desin. Zira şimdi çok güçlü transistörler var. Lambaları güçte zorluyorlar.
http://kokturk66tr.50megs.com/
4jj8.htm

12-A                           4 MHz Amplutude Modulated Oscillator

Genlik modulasyonlu 4 MHz osilator, güç yok sadece tek bir osilator katı. Dick Capppels yapkış bu devreyi. Ayarlı hiçbir parça yok. Sadece kristal değişebiliyor,ve de bu kristal ovrtone değil fundamental olmalıymış. Overton kristallerçok harmonk üretme ile tanınırlar. Ses katının kazancı girş direnci 1Kohm ile 56 K ohmluk gere beslenim direnci oranına bağlı.  Yazar diyor ki "This circuit generates a low power test signal and should not be used as a transmitter." Bu bir test aracıdır verici olarak kullanmayınız diyor

  http://www.cappels.org/dproj/LPAM/4mmo.htm

13-      4 Watt 7MHz CV transmitter.

Bu el yapımı kısa dalga şemayı koymamızın maksadı katlar arasındaki kuplajın nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermektir. Katlar arasında osilasyon olmaması için bobinlerin orta uçları ve 10 ve 33 omluk dirençlerin konumuna dikkat ediniz.
http://www.intio.or.jp/jf10zl/
7m3tr.htm

14-   THE ISLANDER

Bu devrenin iki versiyonu var. Biri 3 transistorlu, bu ise 7 WATT  4
transistorlu. Fotoğraflı tam 19 sayfalık dökümanı var. Varyabl trimmerlerin
ikisi iri radyo varyabl kondansatörü. Çok emek verilmiş, temiz yapılmış, bakırlı
fiberden kalıp yapılmış
http://braincambre500.freeservers.com/
7wattfmtrans.htm

15-   Coilless FM transmitter- Bobinsiz seramik FM verici devresi

CD4069 chip entegrenin 3 ve 4 nolu ayağına bağlanan 10.7 MHz lik seramk krstal devrenin harmoniklerinden birinin kullanılması şeklinde bir düşünüşün ifadesi bir devre.

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/radioimages/ 8.gif 

16-   1.5W 1-2 km Range FM Transmitter by 2N2219

Perhaps the 1.5 Watt sems much but attention the 30 volt. Belki birbuçuk vat biraz fazla gibi gözüküyorsa da devreye 30 volt uygulandığında anormal bir verim artışı görülebilir. Çok katlı güçlü bir verici devre yapamayacakların uygulayabileceği bir alışma alan ki "tek osilator ve yüksek volt" Yazar düşük ve yüksek volt diye iki ayrı parça listese vermemiş. Size tavsiyem yüksek volt için en iyi ses kalitesini veren parça değerlerini deneyerek bulmanız. Bizimkisi bilimsel bir çalışma bu devreyi yapınız diye bir teşvik yaptığımızı zannemeyiniz

  http://www.elecfree.com/electronic/ 15w-1-2-km-range-fm-transmitter-by-2n2219

17-                      17 METER VXO-TUNED     CW TRANSMITTER

Sadece iki transistör, kısa dalga, ve 12-15 volt gibi yeterli voltaj altında çalışmasına rağmen sadece 500 milliwatts denmiş. 25 $ mal etmişler. Cw çalışıyor, ses moduleli değil.

http://www.qsl.net/wb5ude/kc6wdk/15xmtr.html         aynı konu diğer bir link

  http://pe2bz.philpem.me.uk/Comm/-%20Receivers/-%20Misc/CWr-01-40-80meters-4tran/Tx-sss-15meter- VXOtuned-CW-2tran/?C=S;O=A

18-                             15 Meter Transmitter    

21.040 MHz ve 21.060 MHz HC6U trsztal     VXO osilator, 3 transstörlü 3 Watt erici Bunu AA3SJ geliştirmiş. Osilator transistörünü 78L08 chip aracılığı ile sabit besleme  stablize yapmış. Tuhaf olan sadece çıkış transistörü MRF 237 yi sadece 2N4401 gib küçük güçlü bir driver arkasına koymuş, oysa diğer şemalarda driver en azından 2N2218 gibi birşey olmalıydı.
http://www.qsl.net/aa3sj/Pages/15xmtr.html

19-  Emiter sürücülü  direkt kuplajlı verici devresi

Yazar sadece şema koymuş bilgi vermemiş.

http://www.frn.net/tech/xmitters/fm/vco%201/ 17.jpeg

20-       80-110 MHz 18 Watt ve 25 watt  FM Transmitter

BLY88 75x100 mm soğutucuya bağlanmalı 2N3924 ile 2N4427 ye yıldız soğutucular kafi geliyorlar. BF199 transistörüyle yapılan osilasyon  BFR91A buffer'ine gönderilmiş. 4K7      direncine parelel bir dekuplaj kapasitesi bulunmalı değilmiydi?Birinci site şemayı ikiye bölerek vermiş, gif ise sadece tek bir parça.
http://es.geocities.com/allcircuits/tx18w.htm
http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2007/12/25w-rf-amplifier-by-bly88.GIF

http://www.reconnsworld.com/transmit/radio/
18WattFMTransmitter.gif

21-       80-110 MHz 18 Watt ve 25 watt  FM Transmitter

BLY88 75x100 mm soğutucuya bağlanmalı 2N3924 ile 2N4427 ye yıldız soğutucular kafi geliyorlar. BF199 transistörüyle yapılan osilasyon  BFR91A buffer'ine gönderilmiş. 4K7     direncine parelel bir dekuplaj kapasitesi bulunmalı değilmiydi?Birinci site şemayı ikiye bölerek vermiş, gif ise sadece tek bir parça.
http://es.geocities.com/allcircuits/tx18w.htm
http://www.reconnsworld.com/transmit/radio/18WattFMTransmitter.gif

http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2007/12/ 25w-rf-amplifier-by-bly88.GIF

22-  High Qualty FM Transmitter with variable 50-300mW VHF Amplifier

İki adet BC549 transstör ile yapılmış 50-300mW erc devresi. 50 ile 300 rakamı arasında hayli mesafe var, izahı güç.Sonra bu verici nekadar güzel olursa olsun tek bir BC549 ile 300mW saten veremez, hele bir de sadece 9 volt ile. Osilator ile modulator arası teneke bir kutu ile iki bölüme ayrılmış. İyi de bu işlem bukadar düşük güç için lüx görülebilir.
http://biendt.110mb.com/apply/mayphatFM/May%20phat%20FM.html
http://electronics-diy.com/tx300.php 
http://www.elecfree.com/electronic/50-300mW-fm-transmtter-by-bc549

23-      9-12v 200mW FM Transmitter
9 sahifelik açıklama yapılmış. Oysaki arama motorlarında kazara rasgeldiğim, en son bulduğum devreler. Bu adamların hakkı yenmiş. Arama motorları neredeler? Bu vericinin 4 transistorlu islander isimli bir versiyonunun 7 w çıkışı olduğu iddia ediliyor. Q1 ses transistoru osilator transistoruna direk kuplajlı güzel! Bol fotoğraflı izahlı, sanki bu adam bir okul açmış gibi, breh, breh, breh
http://draftwebpage.4t.com/
200mW%20FM%20Transmitter.htm

24-      Design and building of a 300 W MOSFET Push-Pull Power Amplifier for 144 MHz

Gaëtan Horlin, ON4KHG
http://scheme-electronice.no-ip.org/wp-content/scheme/2008/01/ 300w-pushpull-mosfet-144mhz-pa_final.pdf

25-     "Vectronics" the modulation methode of an transmitter

Am Telsiz osilator modulatoru A kit named VEC-1290K,   good audio quality, low power broadcast band. Signal range 20-30feet, buat with a godd antenna 1/4 mile. İyi bir am modulasyon metodu. Orta ve uzun dalga için düzenlenmiş, iyi bir antenle birkaç yüz metreye gönderme yapabiliyor. Anten akort tutmuşsa yayın alanı aniden yükselir.

  http://filebay1.home.comcast.net/images/vectro.jpg
 http://part15.us/node/ 696

26-      THE FOX-750 Milli watt transmitter
Bu devrenin iki versiyonu var. Biri 40 milivat buda 750 mw.Amatör 144 MHz 3 transistorlu, 48 MHz kristal kullanıyor. Kristalin üçüncü harmoniği 48x3=144 5 voltta bile çalışmış, 100mw çıkış vermiş. Transistorların bilhassa ilk ikisinin kazancı 2 metre bandında çalışacak kadar yüksek olmalı. 2N5770 buna uygun. Modulator filan yok. Parazit osilasyonlardan kaçanlar için toroid nüve tavsiye ediyor. Çünkü toridler kendiliğinden korumalıdırlar.
http://home.att.net/~jleggio/projects/rdf/ 750mw_tx.htm
27-      20M, 4W QRP TRANSMITTER

20 metre 14MHz  4-5Watt verebilen QRP lisanslı amatör band  CW mors kod verici devre. Verici  200mW gücünde osilator, 1Watt gücünde buffer ve 5Watt power güç katından oluşuyor. Osilatöre 14.314 MHz  kristal yerleştirilmiş, her kanadı 5 metre uzunlukta olan yatay dipol anten kullanılmış. Çıkış transistörü BD139 diğerleri az duyulmuş SL100 0.8 Watt'lık NPN metal kılıf transistör. 

http://3.bp.blogspot.com/_noz8x6lNwLk/SBPp4VVcCiI/AAAAAAAABI4/OXxjLwuRG_k/s1600/01.JPG" http://electronics4everyone.blogspot.com/2008_04_01_archive.html
28-      Simple and inexpensive 137 kHz 100 Watt Long wave transistorized transmitter.

 İyi ne ala iş uzun dalgaya   geldimi sanki bas frekans üretiyor gibi hiç bobin kullanmadan ucuz transistörlerle 100w verici dizebiliyorsunuz

http://members.shaw.ca/ve7sl/100wtx.gif

 http://members.shaw.ca/ve7sl /2200mtx.html

29-     500W TUBE 7034 LAMBALI VHF TRANSMITTER LINEAR OUTPUT

Hüsnü Köktürk devrelerinden biri. Parazit osilasyon yapmaması için özen gösterilmiş. Yapmaz da. 26-30 MHz için planlanmış, Daha üksek frekanslar için bobin değişikliği gerekir.
UYARI! Bu cihazın kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmış olabilir. Bulunduğunuz ülkenin
kanunlarına bakılması tavsiye olunur.  
http://kokturk66tr.50megs.com/7034.htm
30-    A Single-Stage 1500 w Amplifier for 160/80/40 Meters
1500 wat kısa dalga verici, homemade el yapısı, transistörlü üstelik. Ucuz mosfet kullanmış parelel bağlayarak. 22 fet kullanmış 11 ve 11 push-pull yapmış, Ender görülün devrelerden biri, bu sayfayı bulabildiyseniz şanslısınız. WA1GFZ yapmış bu devreyi. Class E mode. Bir zamanlar 14 IRF840 kullanmış. 50v 60w sürücü katı gerekliymiş. Amplitüt modülasyona uygun fakat CW linear çalışmaya uygun değilmiş. Clicks ler problem çıkarıyorlarmış. Çıkış bobinine 16 toroid koymuş. Fazla bilgi için link'e bakınız.

  http://www.arrl.org/qex/2005/qx11carcia.pdf
http://www.scribd.com/doc/
267381

31-    Micro emetteur fm

Lm 358 chip ile modülasyonu sağlanan tek transistörle bir wireless mike şeması. Pikofarat değerlerinde biraz karışıklık var gibi. Bobin tel kalınlığı 0.8mm. 9 voltla çalışıyor. LM358 li bu ikinci devre oluyor.
http://forums.futura-sciences.com/electronique/ 108717-micro-emetteur-fm.html

32-     FM 3VOLT TELSİZ MİKROFON
Osilatora bir de basit çıkış ilave edilmiş. Kollekoru
dirençli, bobin ve ayar yok Bu kolaylığı kullananların sayısı gittikçe çoğalıyor. Tabii  yyüksek bir çıkış alınacağınısanmayın. İki transistörlü bir de ses sürücü katı var. Adresi bulamazsanız google.com'a
(ak-710.pdf)yazarak arattırmayı deneyebilirsiniz  
http://www.electronickits.com/kit/complete/audi /ak-710.pdf

33-    450 watt 6m Amplifier by Chris G3WOS

BLW96 transistoruyla yapılmış bir amplifikatör devresi ki adeta iki transistörün parelel bağlanması murat edilmiş. Tabii bu bağlama sadece iki transistörün üstüste konması demek değil. Böyle 50MHz gibi yüksek frekanslarda bu şekilde iki transistörü birleştirmeniz fayda yerine zarar bile verebilir. Yazar transistörlerin herbirinin 100 Euro olduğunu söylüyor. Kendisi galiba antensiz bir çıkış söz konusu olduğunda voltajı kesen koruyucu bir devre ilave etmiş. Ayrıca küçükte olsa soğutucu bir vantilatör koymuş. LM723 çipiyle yapılmış 50 volt 20A regüle besleme şeması da ilave edilmiş.
http://www.uksmg.org/content/
amp.htm

34-             AM   Transmitter (Genlik modulasyonlu orta dalga verici)

FM telsiz mikrofonlarının fazla yaygın olmadığı yıllarda yaygın olan  "orta dalga telsiz mikrofon"--Medium wave wireless Mike--  30 cm lik bir teli anten olarak kullanıyor. Eski yıllarda bizler bu tip  vericiler yapar, ancak  ferit radyo çubuklarını anten niyetine kullanırdık. Ferit çubuk ne kadar uzun olursa yayın alanı de o kadar uzun olurdu. Tabii bu mesafe daima 25 metrenin altında olurdu. Unutmamalı, yine de bu tip vericilere akortlu uzun anten bağlandığında umulmadık bir şekilde aniden yayın alanı birkaç yüz metreye çıkabilir. Transistor olarak kazancı yüksek BC109C transistoru kullanılmış, bugünlerin herbir NPN transistoru bu devrelerde sorunsuz çalışabilir.
http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/ amtx.htm

35-    Original AM Micropower a high quality broadcast xtal Transmitter

Orta dalga üzerinde teyp, CD layer..yayını yapılabilecek profosyonel kalitede minyatür, lisans gerektirmeyen AM radyo istasyonu. Xtal 530 kHz ile 1700 kHz arası. Xtalin 800 kHz den büyük olması ve güçlü istasyonların olmadığı bölgelerden seçilmesi yayın alanını artıracaktır. Yazar devreye bir mikser ilavesiyle audio seçeneklernin artırılabileceğini fakat ses çipinin LM833 olması gerektiğini söylüyor.
http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm

36-   Petit emettur de surveillance- Gizli dinleme vericisi

Fotoğrafa bakarsanız, vericinin ciltli bir kitap içerisine saklandığını görürsünüz. Anten ise kitabın köşelerini takibediyor. Frekans 88-108 MHz ye ayarlı. Bobin 0.6cm çaplı 5 spir, tel çapı 4.5mm , bende veya kaynakta bir hata var gibi, rakamlar hatalı olabilir. Modulator iki transistörlü. T1 BC109- BC239-BC550 vesaire   T2-- BC108-BC238- BC548....T3 ve T4  BF199
http://www.roue-libre.be/ article.php3?id_article=124

37-      1-8 Watt  FM transmitter zender VERİCİ

Yazarı PE1PYJ devreyi basit gibi göstermiş ama pek de öyle değil. Şu var ki kalafat bu devre üzerinde hayli uğraşmış, emeği boşa çıkmasın. Çıkışta 1 watt lık 2SC2538 transistörü kullanılmış. Çıkış 6'ncı transistör. Çıkışta 4 bobinli bir filtre devresi mevcut. BF198 ile kurulan osilatoru akortsuz 3 driver katı takip ediyor.  http://www.antrak.org.tr/gazete/042004/dosyalar/ B2_FM_vericisi_Bolum-1.pdf

38-               IC    BA1404    HI-FI    stereo    chip  FM     transmitter

1.5 volt batarya'yla veya maksimum verim almak için 2 pil le çalışabilen bu verici arabanız' daki alıcınız'la   iPod'unuz arasında telsiz linki kurabilir. Alıcınıza hi-fi stero MP3 müzk gönderebilir, bilgisalardan vesair araçlardan bağlantı yapabilirsiniz. Devre frekans sabitliği, kararlılığı ve yüksek kalite ses'le tanınmıştır. Normal bobin ve varyabl kondansatör kullanılmayışının sebebi, ısı değşikliği ile bobin boyunun uzayıp kısalması sebebiyle frekans sabitliğinin bozulmaması içindir. Varyabl bobin kullanılıyor. Bulunması güç problem parça 38KHz kristal olabilir. Anten 30cm boyunda bakır tel. İk adet 1nF'lik dekuplaj kondansatörleri BA1404 çipine gayet yakın olmalıdır ki çipin içine gürltü girmesin. Aman bu kondansatörleri koymayayım, bunsuz da çalışıyorlar deme yesiniz.
  http://www.electrokits.com/FM-Radio-Transmitters/3V-BA1404-FM-Transmitter

http://electronics-diy.com/ BA1404_Stereo_FM_Transmitter.php

39-   BABY ALARM, TRANSMITTER  SOUND CONTROL LISTENING

             BEBEK DİNLEME CİHAZI              

A kind of wireless mike, but some different. You can hear the baby sound far away. Plan Hüsnü Köktürk'e ait. Sesleri çok uzaktan alır, bu nedenle cihazı bebekten uzak tutabilirsiniz. Sinyaller 64 ile 88 mc arasında bir yere düşürülebilir.
http://kokturk66tr.50megs.com/ bebek_alarm.htm

40-  UKV-FM Sendeverstarker input 10-50mWatts output 4-5 Watt

           http://www.radio101.de/radio101/diags/ blatt9.jpg

          2N3866 ile  2N6080 arasındaki empedans ayarlaması ilginç, iki bobin ve üç varyabl  kondansatör.

41-     FM bug böcek

Genelde şahısları gizlice dinlemek için yapılmış, minyatür fm telsiz mikrofon. 4.2v 22ma 80--120 MHz ye ayarlanabiliyor. Birkaç yüz metrelik yayın sahası varmış.
http://hem.passagen.se/communication/
bug_rf.html

42-  HIGH POWER FM MIC

better frequency stability, over 1 Km range..says Harry Lythall-SM0VPO. Buffer katı bobinsiz. Yeni başlayanlara kolaylık, ve bu araç gitar veya bağlama gibi müzik araçlarının içine konulabiliyormuş. http://w1.859.telia.com/~u85920178/tx/bug5.htm

43-     machmud/fm  C9018  C930  C2053 fm telsiz mikrofon transmitter

 http://statistic.gunadarma.ac.id/idkf/idkf-1/community-broadcasting/pemancar-fm/pemancar-inkom-lipi/c2053(2).jpg http://statistic.gunadarma.ac.id/idkf/idkf-1/community-broadcasting/pemancar-fm/pemancar-inkom-lipi/ c2053.jpg
Son şemada iki adet  C930 parelel bağlanarak güç artışı ümitedilmiş

44-      POWERFUL AM RADIO TRANSMITTER

AM transmitter using ceramic resonator/filter of 3.587 MHz.  5.5 MHz, 7 MHz and 10.7 MHz may also be used.  The AF input for modulation is inserted in series with emitter of transistor T1.The range of the transmitter is expected to be one to two kilometers. İki adet BF495'in parelel bağlandığını görüyoruz. Kısa dalga seramik kristal kullanan ve bir iki kilometrede etkili olabileceği düşünülen AM genlik modulasyonlu bir QRP çalışması.

            http://www.frn.net/tech/xmitters/sw /ceramic

45-     CK202-PHONE FM TRANSMITTER

Bu devre pilsiz çalışıyor. Gerekli akım telefon
hattından alınıyor.Vericiye anten de bağlanılmıyor. Verici çıkışı fm radyodan dinleniyor.
Cihaz sadece ahize yerinden kaldırılınca çalışıyor.
UYARI! Bu cihazın kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmış olabilir. Bulunduğunuz ülkenin
kanunlarına bakılması tavsiye olunur.   
http://www.electronickits.com/kit/complete/surv/
ck202.pdf

46-     UK FM Band (87.5-108 MHz) Resonant Frequency wireless Mike

Tipik olan sadece modulasyon şekli. Çoğu devrelerde modulator transistörünün kollektörü osilatör transistörünün beysine bir kondansatör aracılığı ile bağlıdır. Burada direkt kuplaj söz konusu.
http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Analysis/ colfr.htm

47-   EI9GQ's SIMPLE 80m TX

13.8 VDC ile 1.2 watt  çıkışı var. Çıkışta  2SC1237 kullanmış. Bu 85 volt 10w 50MHz karakterinde ucuz bir transistör. Bu bulunamadığı takdirde daha modern 2SC1969, 2SC1307 gibi CB halk bandı transistörleri kullanılabilir. Kristall CW verici.http://www.zerobeat.net/g3ycc/ei9gq.htm

48-    Emetteur FM 88-108MHz

2 transistörlü ses ve bir osilator katı var. Baskılı devresi ve fotoğrafları verilmiş. Basit olmasına rağmen özen gösterilmiş bir devreye benziyor. Diğer devrelerden bazı ayrıcalıkları şunlar olabilir. Öncelikle osilator transistörü düşük güç ve yüksek frekanslı. 500MHz gibi.Yani herkes gibi hemen 3N2222 dememiş. Ayrıca mikrofon girişi koaksiyel kablo ile alınmış, çok güzel bir tavsiye. En büyük tehlikelerden biri osilasyonun mikrofon devresini etkilemesi. Bu tehlike mikrofon kablosu ile önlenmeye çalışılmış.Modulator varicap diyotu germanyum OA85 ile yapılmış, modulator ile osilasyon katı 4.7µUH ile birbirinden ayrılmış, Ses seviyesini belirleyecek 25K pot konmuş, Osilator bobininin hayli aralıklı olduğu da aşikare görülüyor. C07 varyabl kapasite seramik, bunun önemi var. Plastit varyabıllar pek oynamaya gelmeyip hemen bozuluyorlar, ısıdan çok etkilenip erimeye başlıyorlar...daha neler olsun.
http://altert.family.free.fr/pere/elec/elec16.html

49-   Lm 358 moduleli one transistör FM transmitter zender emetteur

wireless mike olarak fazla bir özelliği yok, şu var ki module klasik modul tiplerinden biraz ayrılmış, LM358 audio preamplifier çipi modulator olarak kullanılmış.
http://worldtechnical.blogspot.com/search/label/Electronic%20Circuits

50-    1.5 Volt emetteur fm birbuçuk volt fm telsiz mikrofon

Bunun  9 voltla çalışan ve gelişmiş olan tipi(fabrication-d-un-emetteur-fm-t156.html)adlı yazıda kayıtlı. Biri bunu 1.5 volta düşürmüş, ve düşürmekle kalmamış, bobin turunu da artırarak frekansi düşürmüş, osilatorun birinci harmoniği 88-108 MHz arasına düşüyor. Misal vermek gerekirse osilator 48 MHz bunun birinci harmoniği 48x2=96MHz  Transistör olarak BC121'in seçilmesi kolletör-emiter voltajının sadece 5 volt  gibi düşük olmasından kaynaklanıyor.
http://www.sonelec-musique.com/images/ electronique_emetteur_fm_001b.gif

51     Emetteur FM pour I'exportation-BF199 çıkışlı telsiz

7-12v arası çalışan 3 transistörlü rf katı olan bir verici devre ki çıkışta düşük güçlü BF199 transistoru bulunuyor. Bu transistorun çıkışı çoğu kitaplarda 250mW. Osilator BF494 ile driver BF256 fet ile yapılmış. Yazar 3 transistör kullanmakla yüksek bir çıkış verdiğini iddia etmiyor, ancak stabıl, oynak olmayan çıkış olduğunu söylüyor. 300 metrelik yayın alanı varmış.Yazıda iki devre var. Bu ikinci devre, birinci devreyi (Premier Montage: Schema:) ayrı bir bölümde vereceğiz. Yine de birinci devreden biraz bahsedelim, mikrofon preamplifikatörü iki transistörlü. Baştaki 10µF şasi kondansatörü ustalıkla yerleştirilmiş, bilimsel. Osilator ve çıkış ayar kondansatörlerinin pozitif kutba bağlanışı muhtemel bir kısa devreyi önlüyor.
http://pagesperso-orange.fr/michel.terrier/radiocol/detail2003/
emetteur-fm.htm

52-    7W EMETTEUR

Fransızca, söyleyecek fazla birşeyimiz yok. Şema biraz sıkışık. 741 ile module edilmiş. Çıkışa  MRF237  gibi kaliteli bir transistor konmuş,  Katlar arası hep akortlu, zor bir devre. Osilator katı düşük frekansa ayarlı gözüküyor. 12 voltla çalışıyor.
http://mmonceaux.free.fr/electron/ emetteur7w_notice1.gif

53-    Easy FM transmitter 0.4W 12V 87.5-108 MHz

Orta transistöre bobin konmamış. Böylece biraz ayar kolaylığı sağlanmış oluyor. Çıkış katının empedans ayarı mevcut, Ancak birinci ile ikinci kat birleşimi ayarsız, önemsiz olabilir. Evet bu bobinsiz driver katı bilerek ve şuurlu olarak yapılmış, Verimli çalışsın diye de BFR91A  gibi 6G cigahertz frekansında çalışabilen gayet yüksek frekanslı 300mW gücünde bir transistör koymuş. Çıkış transistörü BFR96 500mW gücünde ve yine 6 Ghertz mertebesinde çalışabiliyor. Bana kalırsa örnek bir devre.
http://www.pira.cz/ entx1.htm
54-     3 watt FM modulasyon verici.  88-107 MHz 12 volt-700ma.
Varıcap tuner. Çıkış transistoru 2SC1971 Ses katını siz ilave edeceksiniz. Profesyonelce düzenlenmiş devrelerden biri daha. Çıkış katındaki  L7 bobini pek çok vericide bulunmaz.Devrenin özenle planlandığı görülüyor. Besleme 12v 700mA stabilize. Driverlerde kullanılan BFR96 ve BFR96A zor bulunur transistörlerden. Cihaza neden 5W veya 7W dememiş de sadece 3Wdemiş? İhtimal 2SC1971 transistörü driverler tarafından yeterince beslenemiyor. Cihazın ilginç yanlarından biri de Driverinin akortsuz,  Bu haliyle devre  örnek olma vasfını devamettiriyor.
http://www.pira.cz /entx2.htm

55-     3 watt FM modulasyon verici.  88-107 MHz 12 volt-700ma

 Varıcap tuner. PLL FM no-tune design. Bu daakortsuz. 87-107.9 MHz aralıklarında çalışmak için planlanmış. Çıkış transistoru 2SC1971. Profesyonelce düzenlenmiş devrelerden biri daha.  Devrenin özenle planlandığı görülüyor. Besleme 12v 700mA stabilize.Driverlerde kullanılan BFR96 ve BFR96A zor bulunur transistörlerden. Bunun da ses katı çizilmemiş, ancak fm modulasyonun nasıl yapılacağı gösterilmiş.

 http://www.pira.cz/entx3.htm  

56-      Pira CZ 5W PLL FM Transmitter          

Cihaza çıkışı 5W 13.8volt altında  7W.  İlginç bir gelişme adam driver katını akortsuz, toroidal trafolu yapmış, böylece frekans ayarı derdinden kurtuluyor. Toroid eski  TV anten kömürü. Resmi de var. Sekorderi sadece bir tur. Aşırı voltaj yükselmesini kontrol eden 3 amperlik 1N5822 (SCHOTTKY BARRIER) diyotunu  kullanmış.Çıkış katında üç bobin kullanmış. İstendiğinde iptal edilebilen bir de led display frekansmetre  yerleştirmiş, ayrıca, devreyi koruyacak hayli tip tricklerden bahsetmiş. Çıkışa köryük olarak (24V/170mA veya 24V/3W)üç adet parelel lamba bağlamış. İyi bir akortta bu üç lambanın tamamının yanması gerekli. İşte çıkış gücünü ölçmenin ucuz bir yolu da bu.
   http://www.pira.cz/ entx4.htm

57-    12 parts QRP transceiver, Even simpler 80m micro-transceiver.

öyle bir güç transistörü filan değil, 2N3904 normalde 350mW verebilen genel kullanın transistörü.
Sadece 12 parçadan oluşan 3.58 MHz 80m alıcı verici. 450mW çıkış gücü var. Çıkış transistörü

http://g3xbm-qrp.blogspot.com/2008/11/ even-simpler-80m-micro-transceiver.html .

http://3.bp.blogspot.com/_Ot1q36B9jzs/SRS0qWM78NI/AAAAAAAAAQE/RJaIbTKvKIs/s1600/uu80b.GIF

58-   Fabricetion du'un emetteur FM

Biraz farklı bir telsiz mikrofon veya wireless-mike. En azından VC2 geri beslenim kondansatörü sabit bırakılmayıp varyabl yapılmış, ayrıca bu kapasite direkt olarak klasik şekilde kollektöre bağlanmamış. Mikrofon direnci norkalde 5-10K ohm olması lazımgelirken 68Kohm olmuş. İhtimal uzak sesleri algılamak niyeti var. Bobinde biraz farklı sadece 4 tur. Kollektörün ve antenin nereye bağlanacağı şekilde görülüyor. Bobinin 2 ve 3 nolu ayaklarına bağlanıyorlar. 9 voltla çalışıyor.
HTTP://WWW.electronique-radioamateur.fr/forum/fabrication-d-un-emetteur-fm-t156.html

59-     TEK FET VHF MİNİ TELSİZ MİKROFON

Transistor fet olduğu için girişi mikrofona duyarlıdir. Arzu ettiğin mikrofon duyarlılığını 4k7 lik mikrofon
direncini 47k ya kadar artırarak bulabilirsin.
http://web.telia.com/~u43200663/tx/
fet-bug.htm

60-     FM STEREO TRANSMITTER

Y Chip IC BA1404. Yazar 38 kHz kristal bulamayanlar için düşünmüş olsa gerek,  Q1 2N5210  NPN transistör'ünden 

38 kHz osilatör yapmış. Nasıl mı? Malum, 455 kHz lik moyen frekans amplifikatör trafosunun primer, yani üç ayaklı  kısmına 0.0039-µF kondansatör ilave etmiş. Böylelkle 455 kHz düşerek 38 kHz oluvermiş. Kimileri Efendim bu kristal Bursada falanca elektronikte var fiatı da 50 kuruş flan diyor, Bursada olan başka yerde de olabilir. Derenin bir orinal yanı da 7 numaralı ucun 300 veya benzer bir direnç aracılığı ile + uca bağlanmayıp bobin ihtiva etmesi. Ne faydası olur mu derseniz, güç artar, yayın alanı fazlalaşır.

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/tipy/ FM%20STEREO%20TRANSMITTER.JPG

61-     2 Watt easy Fm transmtter sender emetteur kolay sağlam problemsiz  telsiz verici

Sizinde birşeyler ilave edebiliceğiniz, çıkarabileceğiniz bir telsizinizin olmasını istermisiniz?. Bu ve bu tip devrelere göz atın. Ben acemiyim çok şeyleri yapamam, telsiz kanunlarına da uyayım, haddi aşmayayım diyorsanız size tavsiye edilen devre bu olabilir. Kimi yabancılar dahi bu tip devreleri yazılarının içine koyarken kendileri bile inanmamışlar teorik bir devredir demişler. Oysa ki asıl teorik olmayan ilk devredir diyebilirim. Biz bu devreyi 1968 yılında kullanıyorduk, tabii bizimkinde modülator olarak sadece + kutbuna seri bağlı güçlü bir dinamik mikrofon vardı ve bayağı güçlü AM modüle yapardı, belkide FM modüle idi iyi bilemiyorum. Ama FM radyodan bu verici ile şarkı söyliyenleri dinliyorduk, ses güçlü ve kalieliydi.

http://homepage.eircom. net/~yellowbeard/pantek.htm
http://www.mariucci.freeserve.co. uk/fm2w.gif

62-     MINIATURE FM SPY MIC
1.5V electret mice 2sc945 or equal >300MHz transistor. Yazarı bu devreleri yaptığını söylüyor. Tek bir kalem pil ile çalışıyor. 300 metre mesafeli imiş, şu anda bu şehir içinde imkansız gibi gözüküyor. Belki tenha bir yerde olabilir.
http://www.circuits.8m.com/Fm-spy.htm
63-     MINIATURE FM SPY MIC

1.5V electret mice 2sc945 or equal >300MHz transistor. Yazarı bu devreleri yaptığını söylüyor. Tek bir kalem pil ile çalışıyor. 300 metre mesafeli imiş, şu anda bu şehir içinde imkansız gibi gözüküyor. Belki tenha bir yerde olabilir.
http://www.circuits.8m.com/Fm-spy.htm

        http://www.elecfree.com/electronic/fm-surveillance-bug-transmitter-using-2n2222/

64-      MAX2606 Wireless Microphone

Cihaz 4.5--5.5 volt arasında çalışıyor. Bu da demektir ki bunun çıkış gücü BA1404'ten daha fazla. Mikrofon preamplifikatör yine bir IC'yle MAX4467'yle yapılmış.  P1 ses ayar potansyometresi, Bu pot 60 mV'dan yukarı distorson yapabilecek ses seviyesini azaltmak gayesi'yle kullanılacak. P2'yse varaktor tuner istasyon frekans ayar potansiyometresi.Varaktör diyot IC MAX2606'nın içerisinde. Harici tek istasyon tuner ayar bobini L1 ve C5.  L1 ve C5 birbirine ve  entegreye yakın olmalı.  75 cm antenle yayın alanı 35 metre. Cihaz metal bir kılıf içerisine konulacak. Blendaj yapılacak. Zannederim bir de ses katı'yla  tuner frekans  katı da bir bakır bölme'yle birbirinden izole ediliecek.

http://electroschematics.com/811/ fm-wireless-microphone

65-     GCR2 Transmitter  

Modified Updated Universal Transmitter (designed by W7ZOI)Q1 ve Q2  A  sınıfı Q3 ise C sınıfı olarak çalışıyor. Bu adam      http://cs.okanagan.bc.ca/ve7ouc/eng/kc6wdk-mirror/15xmtr.html (sorry broken link)şeması üzerinde 3 değişiklik modifications yapmış.
http://www.qsl.net/aa3sj/Pages/
GCR2-TX.html

66-       3 watt vfo fm transmitter for the 3m band 88-108)  

www1.shellkonto.se/icom2002/fmsandare/stationtransmitter/4/index.htm

67-     4 Watt FM Transmitter

İyi dizayn edilmiş Fm devrelerinden biri. Smart kit bunu imal etmiş 25-30 $ satıyor. 88-108MHz ye ayaryamışlar. Tabii bu bantta 4watt elbette legal değil, bu nedenle firma bu aleti labaratuvar deney aracı olarak piyasaya sürüyor gibi veya ben öyle anladım, Warning diyor,
ve illegal kullanımdan ben sorumlu değilim diyor.
 http://www.smartkit.gr/details2.php?
Yukarıda kit fotoğrafını görüyorsunuz. Bu konuda asıl bilgiyi aşağıdaki adrestebulabilirsiniz. http://www.electronics-lab.com/projects/rf/001/ index.html

68-    The 137 kHz Low Power Transmitter---Uzun dalga 50 Watt verici

Figür 2  50watt çıkış  ve bunun driver katını gösteriyor. Yazar IRF630 dan parelel iki adet kullandığını ve 100 watt aldığını ifede ediyor.Başlangıçta iki kristalkontrollü osilator var. birisi 4332 kHz diğeri 4194 kHz yani aradaki fark 137 kHZ Uzun dalga amatör frekansı olacak şekilde iki kristal yerleştirilmiş. Mixer ve amplifier yapılarak figür ikiye takdim edilmiş. Şok bobini 1mm çaplı teden 30 tur olarak bir toroid içine sarmış.Çıkış bobobini ise en az 2mm kalınlığında ve yüksek kaliteli polypropylene üzerine sarılmalıymış. Herbirinin girişine 4.7 ohm direç koyarak 3 IRF630 mosfet'ten 130 Watt almış, Çıkış kondansatörlerinin değerini artırmak zorunda kalmış
http://www.qsl.net/df3lp/projects/lftx/ index.html

69-      3-4 watt in  BLY89 transistor Linear FM 30Watt 175 MHz amplifier
           
  http://www.electronics-lab.com/projects/rf/010/index.html

70-   JA6UVF    Web sayfası  web page 

Bu site japonca 14, 21MHz  ileri düzey alıcı-verici, güç kaynağı,  çalışmaları var. 2SC 2086, 2SC1971, 2SC2510 transistörlerine ait rf amplifikatör devreleri mevcut.
http://www2.plala.or.jp/

71-     K18V2 9 VOLT FM TRANSMITTER

          Ses katı ile osilator arasındaki kuplaja ditkat ediniz. artık kuplaj kapasitesi kullanılmıyor, direk kuplaj
          yapılmış
          http://kitsrus.com/pdf/ k18v2.pdf

72-    THREE STAGES   FM   TRANSMITTER  ÜÇ KATLI  FM TELSİZ      

 Menzil açık alanda 1 km. Fm bandının alt frekansları yoğun istasyon işgali altında olduğundan frekansı100 mc nin üstünde    tutmakta fayda var. Şimdilerin fm alıcıları da uyduruk. Moyen frekans katları yok, seçicilik yok gibi, istasyonlar çorba misali birbiri içine giriyorlar. Aman eskiden kalma MF katları bulunan temiz bir alıcı bulursanız alın kaçırmayın. Ancak o alıcılarla 1Km mesafeyi yakalayabilirsiniz.
http://kitsrus.com/pdf/
k32.pdf

73-        MINIATURE FM TRANSMITTER     MİNYATÜR FM VERİCİ
Osilator transistoru da BC cinsten. Bf olmadığına aldırmayın. BC cinsleri fazla parazit yapmıyorlar. BF transistorlarıyla yapılan devreler özel bir plan ve itinayı beraberinde getirirler.
http://kitsrus.com/pdf/
k51.pdf

74-      250 mW PROFESSİONAL FM TRANSMITTER    PROFESYONEL
           TELSİZ

Kalite arıyorsanız bu devreden şaşmayınız. Yayın alanı km ile ölçülmez. göz nereyi görüyorsa, ses oraya gidecektir. Ufuk hattı, görüş sahası mesafesi diyebilirsiniz. Mikrofona bir miktar mikrofon kablosu bağlayarak sinyal merkezinden uzak tut. Çıkış transistörü de şasiden en az 10 mm yukarıda bulunsun. Çıkış ayrıca soğutucuya da bağlanacaktır.
http://kitsrus.com/pdf/
k167.pdf

75-        250 mW FM POWER AMPLIFIER GÜÇ KATI

Bir transistörlü zayıf fm osilatörlerinize ilave edeceğiniz, 250mW lık bir güç katı. Hangi frekansı girerseniz onu yükseltir. Saten bu kata frekans ayarı da konmamış ki her türlü frekansı kabul etsin diye. Devre meşhur Telia devrelerinden biri. Q1 Class-A olarak çalışıyor ve 70 mW çıkış verir. Dikkat girişeki sinyal kesildiğinde çıkış katında da hiç güç kalmaması lazım,
aksi halde parazit yani "self-oscillate" oluşmuş demektir.
http://kitsrus.com/pdf/k171.pdf

76-    CB linear amplifier- CB halk bandı rf yükselteç- Takoz

Halkımızın Takoz diye tabir ettiği 26-30MHz amplifikatör devresi. Türkiyeye galiba italyadan geliyor. Birçok avrupa ülkesinde de satılmakta. Halkımız yanlış anlamasın, bu araçlar 27MHz yükselkmek için yapılmış değiller,  zannederim amatör 28MHz için düzenlenmiş, bunların 27MHz CB bandında çalıştırılmaları en azından 4Watt yukarısı türkiyede yasak, buna rağmen yüksek çıkışları Avpupa ülkeleri malesef kullanıyorlar veya hata eseri ben öyle algılıyorum.
http://www.rmitaly.com/Images/Prodotti/Kl_501-large.jpg

77-      Low frequency RF power amplifier. Alçak radyo frekans   yükselteç

        Hep fm olacak değil ya, bu seferde uzun orta dalga rf yükselteç,
         hem ucuz IRF 430 hexfet transistorları ile. 60 volt 70 watt
         http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/LFPowerAmp.htm

78- MRF237 linear çıkış katı 2A

http://www.pcs-electronics.com /schematics/lineair1.jpg

79-                         LOWFER TRANSMITTER

http://members.shaw.ca/ve7sl/k0lr2.gi

 

 Çıkış pnp--npn çift transistör ile yapılmış, dikkate değer    verici ancak frekans yayın alanı bir mil.  bölücüolarak kullandığı IC 74HC4060 acaba piyasada bulunabilir mi?Simple LowFER Transmitter Uzun dalga QRP verici. Link kaldırıldı galiba, şu an çalışmıyor. yayın alanı bir mil.  Çıkış pnp--npn çift transistör ile yapılmış, dikkate değer    verici ancak frekans bölücü olarak kullandığı IC 74HC4060 acaba piyasada bulunabilir mi?Benzer bir link aynı konuyu biraz farklı kaydetmiş
http://members.shaw.ca/ve7sl/ lowfer.html

http://www.nutstreet.net/k0lr/ lftx.htm

  80-     See lftx.htm
             http://members.shaw.ca/ve7sl/lowfer.html

81-   Building a Low Power Beacon for 6m by Ken Neubeck WB2AMU

3 transistors xtal transmitter design. Adamcağız bu devreyi yaparken sadece iki çıkış transistörü yakmış. Final katında 2N3553 kullanmış.
http://www.uksmg.org/content/lowpowerbeacon.htm

82-     1 Transistor AM Transmitter

Tam amatör işi, ucuz bir devre, BD139 transistörü ile kurulmuş osilator, 50 ve 8 turluk bobinlere bakılırsa orta dalga vericisi. Module de orijinal. 3 veye 10 W moduleyi 10µF üzerinden geçirerek transistörü korumuş oluyor. http://members.home.nl/radiomorningstar/schemas/ Mgtx4.gif

83-   Telsiz mikrofonun direk 220 volt ile beslenmesi

Trafo kullanmamış, bir diyot bir kondansatörle işi bitirmiş.
http://es.geocities.com/allcircuits/
microespia.htm

84-        MOSFET TRANSMITTER 12-20 watt output

12-14 V DC  30 meters.They were built in 1985. And been used portable on camping. They are intended to provide a clean keyed CW signal. From by Mike Masterson WN2A. Kısa dalga mosfet verici ki ta 1985 lerde yapılmış, hiç problem çıkarmamış, 20 watt a kadar çıkış verebiliyor. Kırlarda pikniklerde de kullanılabiliyormuş.
http://www.qsl.net/wn2a/MOuSeFET4.pdf

85-        Ease to built N7KSB Milliwatt transmitter

Bu zat N7KSB nin devresi gerçekten ilginç ve yapımı kolaya behziyor. Hiç transistör kullanmadan verciyi 74HC240 isimli chip ile  gerçekleştiriyor. Chipn eski ve yeni modeller varmış, eski model 10 volta kadar tahammüllü ise de yeni modellerde 8 voltu geçmemek gerekiyormuş. 10-15-ve 20M kısa dalga kristalleri kullanıyor, anlaşılıyor ki bu devre kısa dalga yarım vat CW verici devre oluyor.
www.madisoncounty.net/~kj5tf/ n7ksb.html

86-   Pilsiz  FM Modulator  No cell fm modular

       
  By  Hüsnü Köktürk    TB6BHK      husnu66tr@yahoo.com   

Bu devre osilatoru ses module ediyor.Şu var ki devre bir akım kaynağına bağlanmıyor.

Yıllar önceleri denemiş olduğum bir devre  O zamanlar germanyum transistörler revaçtaydı, ve OC72 transistörü ta o zamandan kalma bir adet. Yerine silikon transistörleri koyup devreyi ona göre düzenlemekte fayda var. Mikrofon mutlaka manyetik, dinamik olmalı yoksa şimdiki electret mikrofonlar akım kaynağı isterler. 100n yerine 2µf ta konulabiliyor. Ne yazık ki OC71 VEYA oc72 germanyum transistörleri yerine BC109 nevi transistörleri denemedik, ihtimal beys dirençleri değişiklik isteyecekti. Bu devre kısa dalgada AM modulator olarak da çalıştı. Cihazın osilatöre bağlanma işlemi  gayet basit. cihazın bobinini osilatör bobinine yaklaştırıyorsunuz, yani bobini birbirine kuple ediyorsunuz. Bobin birkaç turdan ibaret, kısa dalga için en az on tur olmalı.

                 http://kokturk66tr.50megs.com/resimler/ no-cell-fm-modulator.jpg

87-      4 transistor 1 Watt varicap tuner 87 MHz FM transmitter 12v

    
     Çıkışında 2SC1971 kullanılmasına rağmen out, 7 değilde 1 watt denmiş.
          http://piracz.sitemynet.com/ostr/ ostr.htm

88-   2N4427 1Waat FM Verici

Bu devre galiba 25 Watt FM verici devresinin sürücüsü olmalı,ama 1 vat vereceği şüpheli görülüyor, genelde 2N4427 transistöründen evvel 2n2218 gibi bir transistör kullanılır. Şemada bobinler içi siyah direnç şeklinde gösterilmişler ki, pek güzel bir icat, yoksa bobin çizmek hayli zahmetli ve de  dökümanı fazla bulunmayan şekillerden biri.
http://piracz.sitemynet.com/ostr/ ostr1.htm

89-        3 watt vfo fm transmitter circuit verici devresi

Görüyorsunuz dimi, ben buna benzer devreleri ta 1968 yılında transistörler yeni yeni piyasaya çıkıyorken yapmıştım. İnanın ki 1968 yılı devreleri ile biz fm radyosu içine türkü söylüyorduk bu devre ile, benim devreyi çizince buraya ilave edeceğim inşallah.
http://www.nrgkits.co.uk/workshop/3_watt_tx_schematic.htm
www1.shellkonto.se/icom2002/fmsandare/stationtransmitter/4/index.htm
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/transmissor%20de%20fm%20corsario.gif
http://www.reconnsworld.com/forum/read.php?18,376
http://www.mariucci.freeserve.co.uk/fm2w.gif
http://www.hokusy.ic.cz/download/sbirka1
http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/pantek.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/tipy/Smaltx1.gif
http://piracz.sitemynet.com/ostr /ostr2.htm

90-      15 watt FM transmitter Varicap moduleli BLY87 transistor çıkışlı

      
   Self osilasyon yapmaması için katlar arasına teneke bölümler yapılmış.
          http://piracz.sitemynet.com/ostr/
ostr6.htm

91-      FM DRIVER OSCİLLATOR+ BUFFER+ MODULATION STAGE (FM SÜRÜCÜ  KATI)

Güzel örnek. Yüksek güçlü vericilerin modulasyonu öyle sanıldığı
kadar kolay değil. Bir sürü işlemden sonra bir de 100mv luk bir audio
vereceksiniz. B sadece giriş katı, arkada daha ilave edilecek çok şey var.

 http://piracz.sitemynet.com/ostr/ ostr7.htm

92-      1.5 Waat FM Verici Devresi

Yavaş yavaş sinyal yükselten bir devre görünümünde ama 1.5w güç verir mi? orada biraz durmak lazım. Q1, Q2, Q3 BC548 transistorları bilinerek erek konulmuş zira bu transistörler ki BC548, BC547, BC546     BC cinslerinin en yüksek frekanslılarındar, ayrıca BC548 bu üç transistörün en düşük volt'la çalışanı.Kolektör beys kuplaj tipi de pek hoş gözükmüyor. Yinede fazla güç aramayanlara tavsiye edilebilir.

http://piracz.sitemynet.com/ostr/ ostr10.htm

93-                                   THE OXO      An all bands VXO Transmitter              

GM3OXX George Burt tarafından planlanmış. BC107 le kurulan kristal osilatöre 2N4427 HEM rf hemde DC kuplaj olarak bağlantılı. PA devresi bayağı akım çeker. 39 ohmluk direnci daha da fazla düşürmek 2N4427 transistörünü bozabilir. Çıkış  uygun br Low Pass Filterden sonra antene bağlanmalıdır. 7.030 MHz xtal ile 1 watt çıkış alınmış. Rfc galiba delikl ferit çinden 10 tur geçirmişler.

http://www.zerobeat.net/g3ycc/oxo.htm

  http://www.qsl.net/g3pto/ oxo.html

94-         http://piracz.sitemynet.com/ostr/ostr2.htm

               http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/pantek.htm      

95-     FM Beacon Broadcast Transmitter (88-108)MHz

fet osilator ve yine fet output. Module uyarılarını 555 entegresinden alıyor.
http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/ page6.htm

96-       Tracking Transmitter 105-110 MHz FM
         Module ujt transistor ile gerçekleştiriliyor. Modem roketler için düşünülmüş olsa gerek. 3-12 volt
         arasında çalışabiliyor. Yanar söner ışıklı diyot görsellik kazandırıyor.
         http://www.jbgizmo.com/
page21.html

97-       İKİ SES BİR OSİLATOR TRANSİSTORLU TELSİZ MİKROFON ALMANCA

9volt cılız ama ses yönüyle kuvvetli
http://homepage.univie.ac.at/johann.doblhofer/sender/
pmini.html
98-   A Poor Man's 50MHz kW Amplifier
The G17b Russian lamp tube. six-metre amplifier. 50W of driving power. Plate current 80 mA 2000V dc. 89A6C by Goran) 13 eur değerinde ucuz bir Rus lambası kullanarak kilowatlık takoz hazırlamış.
http://www.uksmg.org/
poormanskwamp.htm

99-     Low Power FM Transmitter

Öncelikle kalabalık olan 88-108 bandında boş bir yer bulun diyor Elliot. C3 ü de + voltaj tarafına bağlayın ki voltaj kısa devre olmasın. Frekansın band dışına düşmemesi için ya bir frekans counter kullanın veya hiç olmazsa başarısızlar için osilatorun çalıştığını gösteren RF probe, trimmer ayarları için metal olmayan tornavida kullanın. Ve yazar bu frekansta başarılı bu tip bir devrenin her yerde yasal olmadığını söylüyor ve ses girişi için TL061 çipli bir de devre vermiş görüyorsunuz.
http://www.sound.westhost.com/
project54.htm

100-    Low Power FM xtal Transmitter Kristalli 27 MHz osilatörü FM module etme

http://members.home.nl/radiomorningstar/schemas/ Qrp1.gif

101-    2W FM zender vfo   see no 66, 70, 81

http://www.reconnsworld.com/forum/file.php?18,file=1634,filename=post-18-16945-2wsimple.gif                       http://www.reconnsworld.com/forum/ read.php?18,376
      

102-     60 watt RFG455 transistorlu VHF linear TRANSMITTER OUTPUT çıkış, takoz,

Hüsnü Köktürk devrelerinden biri. Parazit osilasyon yapmaması için özen gösterilmiş. Yapmaz da. 26-30 MHz için planlanmış, Daha yüksek frekanslar için bobin değişikliği gerekir.
UYARI! Bu cihazın kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmış olabilir. Bulunduğunuz ülkenin
kanunlarına bakılması tavsiye olunur.
http://kokturk66tr.50megs.com/
RFG455.htm

103-     Preamplifier for dual gate mosfet BF900

İlginç FM devrelerinden biri daha.  Osilatun önüne BF199 ve 2N3866 dan teşekkül eden üç transistörlü bobinsiz buffer katı ilave etmiş. Bobinsiz verici meraklıları bu devreyi görmeliler. Bu devre genelde buffer olarak kullanılır. Fazla güç gerekiyorsa T5 transistörü 2N4427 veya 2N3866 yapılabilir. http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2008/01/ rf-preamplifier-by-2n2219a- 2n4427-2n3553.gif

104-    SW AM two transistor xtal wireless mike transmitter  

Only two transistor wireless mike. One oscillator and the other audio modulator transistor. Gayet basit 12MHz kristal kullanılan kristalli bir am kısa dalga telsiz mikrofon. Tabii iyi bir anten kullanırsanız yayın alanı yükselir. Saten yüksek bir voltajla çalıştığı için yayın alanının küçümsenemeyecek kadar olması gerekir. T1 modulator transistörü. 4 ohm 2w hoperlo mikrofon olarak kullanılıyor. Devreye ait yazılı bir kaynak bulamadım. Kullanılan osilator transistoru 2N3053 20MHz 5Watt lık bir kısa dalga transistörü. Neredeyse QRP, bir basit verici olarak düşünülmüş.

http://www.webalice.it/romano.cartoceti/zip%20 files/Schematic%20Bias%20circuit%20for%20HF%20QRP%20Linear%20Amplifier%20with%20Mosfets%20.zip

  http://www.webalice.it/romano.cartoceti/zip%20files/ Schematic%20HF%20QRP%20Linear%20Amplifier% 20with%202%20stages%20(2+2)%20low%20cost%20IRF510%20%20Mosfets.zip

  This mosfet unit operates at 28 V. 10-15 Watts PEP or CW 1.8 to 30 MHz. Some advantages that mosfets have over transistors. Burada 4 IRF510 mosfet ile yapılmış bir linear rf amplifikatör görebilirsiniz.giriş ve çıkışlar 50 ohm

105-                 1 Watt VFO FM transmitter. No 66 ile kardeş devre       

  http://www.relic.9cy.com /Radio%20Rx-Tx/FM%20Transmiter.gif

http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/pantek.htm

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/tipy/ Smaltx1.gif

106-  stentor 5 watt FM verici zender transmitter

Osilator fet BF245 çıkış MRF237 kuplajlar hatasız gibi, vaicap diyotlu tuner 12 volt
http://geocities.com/ripkipelectriczone/stentor.htm stentor.htm

107-  Miniatur UKW Prüfsenders  three transistors wireless mike

Almanyadan bir wireless mike devresi. Öyle güçlü bir şey değil, sıradan biri, ancak modulator katı ilginç, direkt bağlı iki transistörlü, bu demektir ki ses olayı mükemmel
http://www.bruckonline.de/images/xminimy.jpg  
see the photo  cihazın fotoğrafı
http://www.bruckionline.de/images/ schaltung2.gif   
see the schema. Cihazın şeması

108-      FM TRACKING TRANSMITTER (1KM RANGE)

Read no 35 for idea more. Daha fazla izahat için madde 35'e bak.
http://www.circuits.8m.com/tc-1km.htm

109-     FM TRACKING TRANSMITTER (10KM RANGE)

Tracking transmitter 10 km menzilli range. Audio kısmı flip flop devresi. Şema sayfaya sığsın diye iki kısma
bölünmüş. Bu iyi bazıları bunu yapmıyor, şema okunmuyor. Couplage Q2 Q3 as if
some wrong. Q2 ve Q3 kuplajı pek kafamı sarmadı ama arka taraf iyi. Çıkış 2SC1971
http://www.circuits.8m.com/tc-10km.htm

110-    FM TRACKING TRANSMITTER (100M RANGE)

100metre mesafeli takur tukur iz sürücü tracking verici transmitter devre. tracking zender sender. osilator
transistoru 2SC2570  3 voltla çalışıyor.
http://www.circuits.8m.com/tc-100m.htm
111-      Potente transmissor de ondas curtas 

VFO  10-15 MHz 1W  verici. Oslator BF245 ve çıkış 2N2218. Bu devre fm olmuş olsaydı elbette 1watt vermeyecekti ama 15MHz de mümkün.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/ transo001.gif

112-    Transmissor de FM para 4 km  menzilli fm verici 

2N2219 oslator ve 2N3866 çıkış olarak kullanılmış. C6 kapastesi benim için  biraz yenilik gibi oldu. Ayrıca ses katı ile osilator arasına 200 turluk şok bobini koymuş, bu da pek alışık olunmayan bir tür bağlama şekli ki osilator katının modulatora ters etki yapmasını önlemek için olabilir.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans002.gif

113- Transmissor de FM para 10 km 

 2N6084 FM  tek bir adet güç transistoruyla yapılan 10 km menzilli wireless mike telsiz mikrofon devresi. Eğer orijinal ise 2N6084 sen istemesende o kendiliğinden çalışmaya başlayan kaliteli bir transistördür, bu nedenle efendim bu devre sadece bir osilator ateş olsa kimi yakar demeyelim. Devrede hakikat payları var. Bu değerli transistöre birde 20,6volt uyguladığınızı düşünün ,antenin elleri yakması bile mümkün olur.
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissor%20de%20fm%20para%2010km.gif http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans019.gif

114-Transmissor de FM de 5 W

Fazla bilgi verilmemiş, 5 transistor 12 volt 5Watt Osilator BF494 'le yapılmış, bunu 2N2222 ve 2N2218 buffer katları takibediyor. Çıkış ise az görülen tiplerden, iki adet 2N3866 kullanılan push-pull çıkış, Varicap tunerli audo girişi XRF1 ile gösterilen şok bobini'yle yapılmış. Bu şok frekans ayarı için önemli olabiliyor. Yazar saten aşırı frekans kaymasını önlemek için modulator ile oslator arasına 10 pF lik bir izolator koymuş.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans020.gif

115- Transmissor de FM  de 3 W

Bu sitenin şemaları fazla iri. Yazıları da şemaya dahil etmişler, hacım anormal şekilde büyümüş. 2N2222A metal transistörlü osilatörü 2N3866lı çımkış takip ediyor. Anladığım kadarıyla XRF3 120 ohm direnç üzerine  7 tur sarılmış, direnç bir mi? yoksa iki mi?karıştırıyorum. Bu beys noktasında parazit oluşabilir, adamcağız LR antiparazit metot uygulamış.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans022.gif

116-     4 KM RANGE LOW COST FM TRANSMITTER
          BUILD YOUR OWN LOW COST FM TRANSMITTER

Seçme telsiz devrelerinden biri daha. Çıkışına TV anten elemanı olarak kullanılan bir ferit balun kullanmış. Yerden 30 feet yukarıda dipol antenle yayın alanı 4 km. Yagi anten olursa daha uzaklrı kapsarmış.Q1 osilator ve Q2 bobinsiz rdiver, Q3 ikinci driver son olarak Q4 çıkış katı. Her şey iyi gibi bu durumda 250mW çıkış verebilir keşki C9 kapasitesini L2 bobininin daha yukarılarına bağlasaydı. En ucuz FM telsiz mike yapımı iddiasında. İlk üç transistör BC548. Bu gibi transistörler ve benzerleri  200MHz gibi oldukça yüksek frekanslarda çalışabiliyor ve de 500mW gibi de güçleri mevcut. Q4 ise 500MHz frekanslı fakat 360mW gücünde. Ciddi bir devre, emek verilmiş, neticeyi bana bildirin ki diyor, sizlere çok daha fazla devre verelim
http://members.tripod.com/rclindia /trans.html

117-      Potente transmissor de ondas curtas

VFO  10-15 MHz 1W  verici. Oslator BF245 ve çıkış 2N2218. Bu devre fm olmuş olsaydı elbette 1watt vermeyecekti ama 15MHz de mümkün.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/ transo001.gif

118-    Transmissor de FM para 4 km  menzilli fm verici

2N2219 oslator ve 2N3866 çıkış olarak kullanılmış. C6 kapastesi benim için  biraz yenilik gibi oldu. Ayrıca ses katı ile osilator arasına 200 turluk şok bobini koymuş, bu da pek alışık olunmayan bir tür bağlama şekli ki osilator katının modulatora ters etki yapmasını önlemek için olabilir.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans002.gif

119- Transmissor de FM para 10 km

 2N6084 FM  tek bir adet güç transistoruyla yapılan 10 km menzilli wireless mike telsiz mikrofon devresi. Eğer orijinal ise 2N6084 sen istemesende o kendiliğinden çalışmaya başlayan kaliteli bir transistördür, bu nedenle efendim bu devre sadece bir osilator ateş olsa kimi yakar demeyelim. Devrede hakikat payları var.Bu değerli transistöre birde 20,6volt uyguladığınızı düşünün ,antenin elleri yakması bile mümkün olur.
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/transmissor%20de%20fm%20para%2010km.gif http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans019.gif

120-Transmissor de FM de 5 W

Fazla bilgi verilmemiş, 5 transistor 12 volt 5Watt Osilator BF494 'le yapılmış, bunu 2N2222 ve 2N2218 buffer katları takibediyor. Çıkış ise az görülen tiplerden, iki adet 2N3866 kullanılan push-pull çıkış, Varicap tunerli audo girişi XRF1 ile gösterilen şok bobini'yle yapılmış. Bu şok frekans ayarı için önemli olabiliyor. Yazar saten aşırı frekans kaymasını önlemek için modulator ile oslator arasına 10 pF lik bir izolator koymuş.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans020.gif

121- Transmissor de FM  de 3 W

Bu sitenin şemaları fazla iri. Yazıları da şemaya dahil etmişler, hacım anormal şekilde büyümüş. 2N2222A metal transistörlü osilatörü 2N3866lı çımkış takip ediyor. Anladığım kadarıyla XRF3 120 ohm direnç üzerine  7 tur sarılmış, direnç bir mi? yoksa iki mi?karıştırıyorum. Bu beys noktasında parazit oluşabilir, adamcağız LR antiparazit metot uygulamış.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans022.gif

122-     4 KM RANGE LOW COST FM TRANSMITTER
           BUILD YOUR OWN LOW COST FM TRANSMITTER

Seçme telsiz devrelerinden biri daha. Çıkışına TV anten elemanı olarak kullanılan bir ferit balun kullanmış. Yerden 30 feet yukarıda dipol antenle yayın alanı 4 km. Yagi anten olursa daha uzaklrı kapsarmış.Q1 osilator ve Q2 bobinsiz rdiver, Q3 ikinci driver son olarak Q4 çıkış katı. Her şey iyi gibi bu durumda 250mW çıkış verebilir keşki C9 kapasitesini L2 bobininin daha yukarılarına bağlasaydı. En ucuz FM telsiz mike yapımı iddiasında. İlk üç transistör BC548. Bu gibi transistörler ve benzerleri  200MHz gibi oldukça yüksek frekanslarda çalışabiliyor ve de 500mW gibi de güçleri mevcut. Q4 ise 500MHz frekanslı fakat 360mW gücünde. Ciddi bir devre, emek verilmiş, neticeyi bana bildirin ki diyor, sizlere çok daha fazla devre verelim
http://members.tripod.com/rclindia /trans.html

123-        Ten Minute Transmitter

From G4RAW  80 metre meters telsiz vericisi. CW olarak çalışıyor,maniple  kullanılacak. Fretans kristal değiştirlerek yapılacak.

http://www.zerobeat.net/g3ycc/ tenmin.htm

124-  My first Longwave transmitter The generators

Şaka değil bu verici ilk ve hem de tam 950w. Transistörlü. 2314 kHz kristalli bobinsiz 3 transistörlü bir osilator katı. Bunu yine yeni bir 2176 kHz osilatorla 3 transistörlü bir mikser katına düşürerek 136 kHz lik bir çıkış elde ediyor. Bunu 10 watlık drive katına gönderiyor. Çıkış katında ise IRF730 ve BUZ173 var Çıkış katı besleme voltajı yüksek, 190-200 volt
  http://home.versanet.de/~uwe-jannsen/thetransmitter.htm

125-  Transmissor de FM 1Km

Verici olarak pek fevkalade gözükmüyor ama modulatoru ilginç. 741 çipinin önünde ayrıca iki transistörlü ses sürücü var.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans001.gif
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/transmissor%20de%20fm%20para%201km.gif

126-     TRANSMISSOR PARA FM  alcance de 10 km

2N6084 FM  tek bir adet güç transistoruyla yapılan 10 km menzilli wireless mike telsiz mikrofon devresi. Eğer orijinal ise 2N6084 sen istemesende o kendiliğinden çalışmaya başlayan kaliteli bir transistördür, bu nedenle efendim bu devre sadece bir osilator ateş olsa kimi yakar demeyelim. Devrede hakikat payları var.Bu değerli transistöre birde 20,6volt uyguladığınızı düşünün ,antenin elleri yakması bile mümkün olur.

http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans019.gif
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissor%20de%20fm%20para%2010km.gif

127-    Chickade Transmitter

QRP verici demek çıkış gücü 5w ve altında güce sahip olan telsiz cihazları demek oluyor. Düşük güçle yapılan QSQ ortama daha bir heyecan katar.Yazar 7.0400 MHz çalışması yapmış,driver 50-60 mW mış 3N3553 veya benzer transistorlarla bu çıkış 370 mW a yükselmiş. A be insaf bizim halkımız değil 7 MHz  88-108 MHz de bili sadece bir transistörle bu çıkıştan daha yüksek verim aldıklarını idda ederler. Gerçekten 370 bu frekansta anormal düşük bir rakam. Bizim gayemiz güç almak filan degil, Csınıfı calışan bu son katın besine seri bağlı "ferrite Bead" galiba parazit önleyici bir nesne olmalı.
http://www.qrp.pops.net/transmit.asp
http://www.qrp.pops.net/images/transmit.gif

128- Transmissor de FM estereo modulado por varicap fm

Link bozuldu galiba, açılınca birşeyler yazılabilir
http://www.geocities.com/SouthBeach/3433/transmit.htm  

139-    4 KM RANGE LOW COST FM TRANSMITTER
             BUILD YOUR OWN LOW COST FM TRANSMITTER

Seçme telsiz devrelerinden biri daha. Çıkışına TV anten elemanı olarak kullanılan bir ferit balun kullanmış. Yerden 30 feet yukarıda dipol antenle yayın alanı 4 km. Yagi anten olursa daha uzaklrı kapsarmış.Q1 osilator ve Q2 bobinsiz rdiver, Q3 ikinci driver son olarak Q4 çıkış katı. Her şey iyi gibi bu durumda 250mW çıkış verebilir keşki C9 kapasitesini L2 bobininin daha yukarılarına bağlasaydı. En ucuz FM telsiz mike yapımı iddiasında. İlk üç transistör BC548. Bu gibi transistörler ve benzerleri  200MHz gibi oldukça yüksek frekanslarda çalışabiliyor ve de 500mW gibi de güçleri mevcut. Q4 ise 500MHz frekanslı fakat 360mW gücünde. Ciddi bir devre, emek verilmiş, neticeyi bana bildirin ki diyor, sizlere çok daha fazla devre verelim
http://members.tripod.com/rclindia /trans.html

130-  7 Watt Transmissor        TRANSMISSOR DE FM DE 7 W

Şema gizlemekte birileri bayağı uzman görünüyor. T2 ve T3 driver ve çıkış katı da osilator hangisi, ben göremedim. Osilatorun esasen T1 olması lazım ama burada sadece audio ses olarak iş görüyor, T1 kuruluşunda bir hata var gibi. Ayrıca 7 watt alınacağı da biraz şüpheli ????

http://www.jonasbairros.xpg.com.br/transmissor%20de%20fm%20de%207%20wats%20com%20varicap.gif"

131-  Transmissor de FM 1Km

Verici olarak pek fevkalade gözükmüyor ama modulatoru ilginç. 741 çipinin önünde ayrıca iki transistörlü ses sürücü var.
http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans001.gif
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissor%20de%20fm%20para%201km.gif

132-     TRANSMISSOR PARA FM  alcance de 10 km

2N6084 FM  tek bir adet güç transistoruyla yapılan 10 km menzilli wireless mike telsiz mikrofon devresi. Eğer orijinal ise 2N6084 sen istemesende o kendiliğinden çalışmaya başlayan kaliteli bir transistördür, bu nedenle efendim bu devre sadece bir osilator ateş olsa kimi yakar demeyelim. Devrede hakikat payları var. Bu değerli transistöre bir de 20,6volt uyguladığınızı düşünün, antenin elleri yakması bile mümkünolur
. http://www.mrshp.hpg.ig.com.br/ele/files/trans019.gif
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissor%20de%20fm%20para%2010km.gif

133-    Chickade Transmitter

QRP verici demek çıkış gücü 5w ve altında güce sahip olan telsiz cihazları demek oluyor. Düşük güçle yapılan QSQ ortama daha bir heyecan katar.Yazar 7.0400 MHz çalışması yapmış,driver 50-60 mW mış 3N3553 veya benzer transistorlarla bu çıkış 370 mW a yükselmiş. A be insaf bizim halkımız değil 7 MHz  88-108 MHz de bili sadece bir transistörle bu çıkıştan daha yüksek verim aldıklarını idda ederler. Gerçekten 370 bu frekansta anormal düşük bir rakam. Bizim gayemiz güç almak filan degil, C sınıfı çalışan bu son katın beysine seri bağlı "ferrite Bead" galiba parazit önleyici bir nesne olmalı.
http://www.qrp.pops.net/transmit.asp
http://www.qrp.pops.net/images /transmit.gif

134- Transmissor de FM estereo modulado por varicap fm

Link bozuldu galiba, açılınca birşeyler yazılabilir
http://www.geocities.com/SouthBeach/3433/transmit.htm  

135-  Fet moduleli Radio Transmitter
Modulatoru ilginç ve anlamlı. Yüksek empedanslı (1m) fet ile ses alıyor ve onu ikinci transistor düşük empedansa çeviriyor. Ayrıca ses pot ayarı da var. Osilator işi yine fet. Devreyi birçok elektronikci sahiplenmiş. K1771 isminde kit olarak imal edilmiş, Mini FM modulator (100-108MHz). Integrated pre-amplifier, to which any type of microphone may be connected. Family broadcasts, baby phone, security. May be received by any portable FM radio or tuner. Power supply: 9 - 12V DC. Preamplifier input sensitivity 5mV

  http://www.vellemanusa.com/images/products/0/k1771.jpg

    http://www.ee.washington.edu/circuit_archive/circuits/transmit.html  

136- One transistor 500mW  CW TRANSMITTER

Make QSQ with a 40-meter version with a 12-volt  power supply. Transistor ucuz cinsten 2N2222, 2N3053 veya  SK 3265. Yarım dalga dipol anten, küçük te olsa bir soğutucu gerekli.Çıkış plastik transistörle 500 milliwatts, bu nedenle gücü daha da aşağı düşürmemek için PA devresi kullanmamış,çıkış direkt antene, dipole verilmiş. Cihaz 10-14 voltla besleniyor. Transistör için soğutucu gerekli
  http://cs.okanagan.bc.ca/ve7ouc/eng/kc6wdk-mirror/ transmitter.html

137-      10-meterband  3 transistors 1 watt   AM / CV transmitter

Çıkış tam amatör işi, ucuz BD135 transistörüyle yapılmış, ama artık bu tip transistörleri de eskisi gibi hemen bulabilmek zorlaştı. Birçok tip ya üretilmiyor veya Türkiyede tüketimi az olduğu için getirtilmyor. T1 BC557 pnp transistör AM  modulator  işlemini yükleniyor. T1 2N2222 veya BC338 driver yani sürücü katı. Cihaz metal bir kılıf içine alınmalı ve %100 üzerinde modulasyon %100 modulasyon sınırı asla geçilmemelidir.
Xtal desired frequency(28-30Mc). The whole circuit needs to be mounted in an all-metal/aluminium. Modulation should not exceed  %100.
http://users.belgacom.net/hamradio/schemas/ transmitter_1Watt_10meterband_on6mu.htm
Kişi çıkışın daha fazla olmasını isterse VN66AF MOSFET kullanılarak yapılmış amplifier katını kullanabilir. 

138-   Radio corsario de FM  multivibrator driver transmissor

http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissor%20de%20fm%20corsario.gif

Multivibrator transmitter, bir zamanlar kit olarak ta satılmış ama "şimdiye kadar yaptığım en kötü verici, sakın ziz yapmaya kalkışmayın, bu vericiden driver olmaz, frekans kayması birkaç MHz oluyor"diyenlere inat corsario dizayn edilmiş, hemde BD135 gibi ses frekans transistorlarıyla.Bizler BD135' i   CB frekansında kullandık ama FM bandında değil. Yazar 12 volt 2A altında 5 watt aldığını söylüyor. Gerçekte gerçek Fm bandı transistörleri kullanılsaydı çıkışlar çok daha yüksek olurdu.
http://www.jonasbairros.xpg.com.br/ transmissores.htm
This is an transmissor, transmitter emetteur zender sender verici telsiz takoz archive sites

139-    BUILD A  5 WATT 40 METER TRANSMITTER

Crystal controller CW  transmitter, 5 Watt  up to 7 Watt. For Output mosfet  IRF510 only a small heat sink is required. The adjustment of that bias voltage is diffucult.  2N3904, 2N3053 , VE IRF510 kullanarak üç katta 7MHz 5 Watt çıkış örneği verilmiş. Ses olayı yok CW   

http://www.rason.org/Projects/transmit/transmit.pdf

 

140-    Çok bobinli MF trafosu çok bir Japon alıcı verici'si

 japonca linklere tıklayarak birşeyler görebiliyorsunuz, yoksa tam japonca, hiçbirşey anlaşılmıyor, adamın 14MHz  ve 21 MHz çalışmaları mevcut

http://www2.plala.or.jp/ja6uvf/21transceiver/trcv21.html  

141-     136 kHz 35 Watt TRANSVERTER G3YMC--Uzun dalga verici

4 ve 5 transistörlü iki uzun dalga sürücü devresi verilmiş, bu sürücüye IRF530 Mosfet power katı şeması ilave ediliyor. Dileyen osilatör ve mixer katlarına da bakabilir. İlginç olan sürücülerde bobinli tuner olmayışı. Mosfet 24 volt ile beslenirse 35 Watt çıkış alınabiliyor.
http://www.btinternet.com/~dsergeant/tx.htm

142-       LM358 Moduleli wireless mike- telsiz mikrofon
             http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/
txcct.htm

143-  No driver tunes 5W fm zender-Driver katı akortsuz verici

Kaynak yazı tam 13 ve fazlası ama, beni ilgilendiren sadece bu üç kat fm vericinin driver katı oldu.. Driver Q2 transistörünün akort kondansatörleri yok. Haata L2 bobinine birde parelel 680 ohm direnç bağlanarak biraz geniş band elde edilmiş. Fm verici yapmak isteyenlere örnek bir devre. Osilator BF240 transistörüyle kurulmuş. Çıkış katında ise tavsiye edilen 2SC1971 veya 2N3553
http://www.pira.cz/ tx4sch.gif

144-     10 Watt FM verici MRF194 veya 2N3866 çıkışlı

İngilizce bile değil ki birşeyler uydurup size aktarsam ispanyolca mıdır nedir? Öncelikle oslator 2N2222 gibi 500mWlık küçük güçlü bir transstörle yapılmış, bunu 2N6084  lerle yapılmış puş-pul çıkış katı takibediyor. osilatorun hemen ardından nasıl oluyor da 10watt alınabiliyor, biraz şüpheli. Yinede puş-pul çıkışa bir örnek teşkileder. 30 Km menzil olduğunu söylüyor
http://es.geocities.com/allcircuits7/ tx10w.gif
http://es.geocities.com/allcircuits/tx10w.htm
http://tbn3.google.com/images?q=tbn:7eJPfSjK3kxVGM:http://es.geocities.com/allcircuits7/tx10w.gif

145-     50 Watt FM verici, BLY94 çıkışlı 7 transistor, 7 kat rf

        
    Yapmışlığımız yok ya hiç olmazsa devreyi aleme tanıtalım dedik.
            http://es.geocities.com/allcircuits7/tx50w.gif

146-    High Qualty FM Transmitter with variable 50-300mW VHF Amplifier

İki adet BC549 transstör ile yapılmış 50-300mW erc devresi. 50 ile 300 rakamı arasında hayli mesafe var, izahı güç.Sonra bu verici nekadar güzel olursa olsun tek bir BC549 ile 300mW saten veremez, hele bir de sadece 9 volt ile. Osilator ile modulator arası teneke bir kutu ile iki bölüme ayrılmış. İyi de bu işlem bukadar düşük güç için lüx görülebilir.
http://biendt.110mb.com/apply/mayphatFM/May%20phat%20FM.html
http://www.elecfree.com/electronic/50-300mW-fm-transmtter-by-bc549
http://electronics-diy.com/ tx300.php 

147-    TX-500 - 500mW  FM  transmitter 88-108MHz

Please be advised that it might be illegal to use this transmitter, it is only for educational
500 milivatlık bu fm verci emsallerinin en iyilerinden biri olduğundan başka bir de eğitici yanı var. Yazar problemsz bir FM vericinin sütün inceliklerini tip tricks'lerini anlatmış, çıkış katına hiçbir şemada görülmeyen led ışıklı bir vatmetre koymuş.Osilator katını 7805 çipi ile ayırarak, bu katın sabit 5 volt ile beslenmesini temin etmiş. Akım sarfiyatının 100 milamperin altında olduğunu söylüyor.BC549 transistorunu da anlatarak bu transstörlerin hem yüksek frekanslı olduğunu hem de 2low noise" düşük gürültülü olduğunu belirtiyor. Osilatördeki 27pF 88MHz civarı frekanslar için geçerli, 108MHz için 10pF kafi gelecektir. 100 ohmluk emiter direncinin gücü artırmak kasdıyla daha aşağı değerlere düşürülmesi halinde, stabilitenin bozulacağını söylüyor. Yazar yine parazit önleyici bir tedbir olarak cihazı üç bölüm halinde teneke odalar içine yerleştirmiş. Gücü artırmak amacıyla 2.2pF lık kondansatör değerinin yükseltilmesinin, zarardan başka bir fayda vermeyeceğini açıklıyor.
http://biendt.110mb.com/apply/mayphatFM/May%20phat%20FM.html
http://electronics-diy.com/ tx500.php

148-     "Vectronics" the modulation methode of an transmitter

Am Telsiz osilator modulatoru A kit named VEC-1290K,   good audio quality, low power broadcast band. Signal range 20-30feet, buat with a godd antenna 1/4 mile. İyi bir am modulasyon metodu. Orta ve uzun dalga için düzenlenmiş, iyi bir antenle birkaç yüz metreye gönderme yapabiliyor. Anten akort tutmuşsa yayın alanı aniden yükselir.

http://filebay1.home.comcast.net/images/vectro.jpg


 http://part15.us/node
/696  
http://filebay1.home.comcast.net/images/
vectro.jpg

149-         5 WATT FM TELSİZ VERONICA

Cihaz 4 transistorlu. Q1 ses katı için. Bu kata yardımcı varicap diyotları görüyorsunuz. Bunun yerine 4448 gibi rf diyotu kullanırsanız 22 p lik c11 in değerini yükseltmeniz lazım gelecek. Cihaz 9 voltta 200mw 12 voltta 600mw ve 16 voltt da 1W çıkış verecektir. İstenirse 5W veren çıkış gücü ilave edilebilir. Amperi yüksek batarya kullanmak yerinde bir tedbir olacaktır. Q4 küçük de olsa bir soğutucu ister. Q6 ya irice bir soğutucu bağlanacaktır.
http://www.geocities.com/Area51/Nebula/3736/veronica.htm

150-  Veronica 1W Fm transmitter

Bu verici bir yukardaki adreste vardı ama geocities.com bize kapalı olduğu içinbu değerli devreyi  yeni bir adresten vermeyi uygun buldum. Veronice verici  frekans kararlılığı, sinyal kalitisi ve hiç entegre çip chip ihtiva etmemesi ile tanınır. Ses kısmı karıştırıcı mixer ihtiva ediyor. Bir tarafta mikrofon girişi, diğer tarafta enstrüman girişi veya cd-player, saz, bağlama  filan gibi giriş var.Orta kısım osilator, yani  R8 direnci ile C21 arasındaki bölüm. Modulator varicap diyotlu ve sadece bir transistörlü. Osilator iyice bir tuhaf, iki transitor ile yapılmış. Herbir osilator 50MHz de ve zıt fazda çalışıyorlar, dolayısıyla 50+50=100MHz frekans elde ediliyor. Osilatorun hemen ardından 2N4427 transistörlü çıkış katı geliyor.
http://electroschematics.com/5/ veronica-1w-fm-transmitter

151-    TRANSISTORIZED VHF  FM  XTAL CONTROLLED TRANSMITTER

AJP'S Circuit, AJP says that the transmitter output is 250mW, narrow band FM.  5.6--10Volt.   If  you use 12Volt add 82 ohm in series to  the positive terminal. If  the xtal is 48MHz  than 48x3=144MHz will appear.
AJP fm frekansı sabit olsun diye osilatoru varyabl değilde kristalli yapmış. 48MHz ve civarında kristal kullandığında amatör 144MHz frekansını yakalayacağını düşünmüş.
http://pe2bz.philpem.me.uk/Comm/-%20Transmitters/-%20FMx/FMx-304-3tran-xtal/?C=M;O=A"    http://felektr.katalogi.pl/Nadajnik_ok_1km-t12733.html  http://pe2bz.philpem.me.uk/Comm/-%20Transmitters/-%20FMx/FMx-304-3tran-xtal/ vhfnbfmtx.html http://pe2bz.philpem.me.uk/Comm/-%20Transmitters/-%20FMx/FMx-304-3tran-xtal/vhfnbfmtx.gif

152-    THE VOXNER HF TX

G4VAM  kod nolu çağrı işaretli amatör tarafından planlanmış. Bağlantıların mümkün mertebe kısa olması tavsiye ediliyor. 80 metre bandından 10 metre e hatta daha düşük rakamlı bandlarda çalışmak mümkünmüş. http://www.zerobeat.net/g3ycc/voxner.htm

153-   150mW--300mW çıkış verebilen Lythall'in son FM vericilerinden biri.

 9 ila 12 volt arasında çalışabiliyor. 76--119MHz arasında osilasyon yapıyor. Bunu L1 bobini ile 22pf lik varyabl trimmer sağlıyor. Basit gibi gözüken bu vericinin bazı incelikleri var, TR1 osilator gücü ancak ikinci transistörü sürebilecek kadar düşürülerek, rahat module ve parazitsiz bir çıkış temini düşünülmüş, TR3 girişni kollektörden değil de ikinci transistörün emiterinden almış. Bu adamın şemalarını iyi inceleyin, boş bir adam değil bu, Çıkış da filtrelemiş, harmonik parazitlerin önüne geçmek istemiş. Devreyi 40x72mm lik tek taraflı bakırlı fiber üzerine dizmiş. TR1=TR2=BC547 TR3=2N3866 veya 2N4427
http://web.telia.com/~u85920178/tx/v7_proj.htm

154-    WLW 500KW Transmitter Schematic

      
   (Jim Hawkins' WLW Transmitter Page)

Yüksek güçlü lambalar tek bir tane ve çok mu iri? Burada çok sayıda ufak lambalardan 500KW alındığının bir örneği var. Çıkış katında 12 adet RCA type UV-898 tubes in push-pull parallel bağlı. Girişte ise daha birçok lamba var.
http://hawkins.pair.com/wlw500schematic.shtm
http://www.rmitaly.com
htttp://www.rmitaly.com/download/manuals/KL500-manual_rel_500.pdf http://hawkins.pair.com/wlw2/wlw500kw.jpg

155-      Homebrew 20m CW Transceiver

 Transceiver, transmitter + receiver, Alıcı verici gerçi ama içinde üç transistörlü, 7.5 volt altında 3watt veren bir verici devresi var. Çıkış katı 2SC1969   14.00 --14.09 MHz aralıklarında çalışıyor. Alıcı profesyonelce  düzenlenmiş. Çağrı kodu 7N3WVM
 http://www.qsl.net/7n3wvm/ xcvr -20.html

  156-                                                  5W FM ZENDER

Almanca yazılmış. BF245 li varyabl fet osilator 2N2218 ve 2N3866 ile buffer yapılmış, güçlendirilmiş, transistörler pek okunamıyor, PA katı MRF237. Varicap lı ses giriş katı gösterilmiş, ses devresi kullanıcıya terkedilmiş. Bu devre bize 5W fm çıkışın hemmencecik bir iki transistörle kolaylıkla yapılamayacağının bir örneğini gösteriyor. Besleme 13.8 volt

http://home.zonnet.nl/vdheeden_ls/ Zender.htm

   ANA SAYFA--MAIN PAGE

Copyright © Hüsnü Köktürk TB6BHK Türkiye/Yozgat Telsiz Takoz verici linkleri fm transmitter zender emetteur 2004