Yz:  Hüsnü Köktürk        2SC9014 2SC9015 Spy ear İşitme cihazı         husnu66tr@yahoo.com

2012 sonu işitme cihazı çeşitlerinden birinisi de aşağıdaki devremiz. Devre 2v2-3v6 volt gibi yüksek bir voltajla çalıştığından ses gücü yüksektir ve şemada görüldüğü gibi volüm kontrol pot konması zoruınlu olmuştur. Devrede kullanılan 9014 9015 transistörleri alçak gürültülü sayılabilirler. Bu transistörlerin datasheet lerini bile bulmak kolay olmuyor. O kadar çeşitli yazılmlşlar ki    9014 C9014 2SC9014 S9014...

Artık zamanımızda analog işitme cihazı kalktı, yerine digital cihazlar geldi deniyor. İşitilen sesler karşıdan mikrofonla alındığına göre digitallik nerededir, anlamakta zorluk çekmem doğal olmalı.

Yine de söyleyelim cihazımız labaratuvar kontrolünden geçmiş bir tıbbi cihaz değildir. Spy ear gibi amaçlarla kullanılır ama bu arada ağır işitenlere hiç faydası olmaz da diyemem.

http://kokturk66tr.50megs.com/resimler/hearrr.jpg

3.6v  İŞİTME CİHAZI   hearing-aid

By Hüsnü Köktürk     TB6BHK    mailto:husnu66tr@yahoo.com    

İon pilin keşfiyle işitme cihazlarında yeni bir çığır açılmış olması lazım. Volt ve amper bakımından hayli güçlü olan bu piller sayesinde işitme cihazlarında şimdiye kadar yapılamayan birçok yenilik yapılabilecek. Elektronikçilere iş düşüyor. Bu devre sesleri uzaktan alabilme eyiliminde. Esasen 330 omluk direnç ayarlı yapılırsa düşük omajda yakın sesler, yüksek omajda da uzak sesler işitilir. Tabii biz bunu sağırlara işitme cihazı olarak tavsiye ediyor değiliz, bu cihaz kulağın duyamadığı uzak sesleri, depremlerde göçük altında kalmış insan ve hayvan seslerini tespit için düşünmüş bulunuyoruz.

ANA SAYFA--MAIN PAGE

Copyright © Hüsnü Köktürk TB6BHK husnu66tr Türkiye/Yozgat cell pil hearing aid işitme cihazı